Czy usuwanie zębów jest konieczne? Ortodonta Szczecin
Facebook logo
BW Ortodoncja
Znany lekarz logo
Katarzyna Brykczyńska-Wcisło - ZnanyLekarz.pl

Czy usuwanie zębów jest konieczne?

W ortodoncji mamy kilka możliwości uzyskania miejsca celem prawidłowego uszeregowania zębów. Podstawowa metoda, niestety możliwa tylko w okresie rozwojowym (dziecięcym) to rozbudowa łuku aparatem ruchomym. U młodych dorosłych możemy wykorzystać aparat typu Hyrax, który działa na tej samej zasadzie co ruchomy aparat zdejmowany jednak o wiele szybciej. Jeżeli konieczna jest rozbudowa szczeki u pacjenta dorosłego chirurg szczękowo-twarzowy zakłada dystraktor celem rozbudowy łuku.

Natomiast jeżeli plan leczenia zakłada jedynie aparaty stałe to musimy zdawać sobie sprawę z kilku faktów. Jeżeli stłoczenie jest minimalne możemy zastosować tylko same aparaty stałe. Dzięki temu uda się nam delikatnie rozbudować łuk i ustawić zęby w prawidłowy sposób. Jeżeli stłoczenie jest średniej wielkości (około 3-5 mm) to wykorzystanie tylko aparatów stałych będzie nietrwałe. Wtedy stosujemy tak zwany stripping ortodontyczny. Polega to na pionowym szlifowaniu zębów w granicach szkliwa (można to nazwać uszczupleniem zębów). Dzięki temu zabiegowi możemy utrzymać stabilne efekty leczenia aparatem stałym na długo po zdjęciu aparatów. Jeżeli zęby znajdują się kompletnie poza łukiem zębowym a pozostałe zęby stoją blisko siebie (nie ma żadnych przerw) to w takiej sytuacji najprawdopodobniej nie uda się nam ustawić wszystkich zębów w prawidłowym położeniu. Zwłaszcza gdy nie chcemy zmieniać rysów twarzy pacjenta. Jest to typowy przypadek, kiedy musimy usunąć jakieś zęby (najczęściej przedtrzonowce, tak zwane czwórki lub piątki), żeby pozostałe uszeregować prawidłowo. Usuwania zębów nie należy rozważać w kategorii porażki – jest to jeden z etapów, który prowadzi do celu jakim jest piękny i zdrowy uśmiech. Twoim celem nie jest zachowanie wszystkich zębów, Twoim priorytetem jest posiadanie uśmiechu, którym możesz się pochwalić.

Wszystkie pytania
Niniejsza strona stosuje pliki cookies do celów statystycznych. Dalsze przeglądanie serwisu oznacza zgodę na ich umieszczanie na używanym urządzeniu – więcej AKCEPTUJĘ