ortodonta Szczecinspecjalista ortodonta Katarzyna Brykczyńska-Wcisło

Niewidoczny aparat ortodontyczny? Czy możliwe jest dyskretne leczenie ortodontyczne?

Aparat lingwalny WIN

Alternatywą dla osób pragnących mieć proste zęby ale zniechęcała ich widoczność klasycznego aparatu ortodontycznego jest aparat lingwalny (językowy). Zamki w aparatach lingwalnych są przyklejane do wewnętrznej (językowej) powierzchni zębów. Jest to dyskretna drogą do uzyskania pięknego, zdrowego uśmiechu.

Technika lingwalna pozwala na zastosowanie kilku systemów aparatów. Aparaty lingwalne możemy podzielić na:

 • aparaty indywidualnie projektowane dla każdego pacjenta (Incognito, Incognito Lite oraz najnowsza ich odsłowna aparat WIN)
 • aparaty językowe tzw. proste np. aparat STP, HIRO, 2D, 3D

Do leczenia nieskomplikowanych wad zgryzu możliwe jest zastosowanie prostych aparatów językowych. Ze względu na ich ograniczenia – tj. przesunięcia wyłącznie w dwóch płaszczyznach (przesunięcie wzdłuż łuku zębowego oraz ustalenie wysokości bez kontroli nachylenia zębów w łuku) – nie nadają się one do kompleksowego leczenia złożonych wad. W tym celu zalecane jest zastosowanie bardziej zaawansowanych aparatów typu Incognito, WIN, które kontrolują ruchy zębów we wszystkich trzech kierunkach.

Pierwszym indywidualnie projektowanym aparatem lingwalnym był aparat Incognito. Jego twórcą jest Prof. Dr. Dr. h.c. Dirk Wiechmann z Bad Essen w Niemczech. Obecnie Prof. Dirk Wiechmann wprowadził jego najnowszą wersję pod nazwą systemu aparatów lingwalnych WIN. W porównaniu do systemu Incognito system WIN posiada płaski kształt zamków, co zdecydowanie poprawia komfort podczas noszenia aparatu. Ponadto zamki WIN nie posiadają w składzie złota odpowiedzialnego za zabarwienie w systemie Incognito.

Aparat lingwalny w systemie WIN jest w pełni zindywidualizowany, czyli projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta w Niemczech. Dzięki produkcji indywidualnej zamki aparatu lingwalnego pasują idealnie do powierzchni zębów, a łuk doginany jest komputerowo przez specjalnie zaprojektowanego do tego celu robota. Powoduje to nieporównywalnie szybsze i lepsze efekty lecznicze w porównaniu z prostymi aparatami językowymi, gdzie zakładane są przez lekarza gotowe elementy.

Aparaty lingwalne pozwalają na przeprowadzenie leczenia praktycznie we wszystkich rodzajach wad zgryzu, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Przebieg leczenia jest przewidywalny oraz trwały na lata. Niebywałą zaletą aparatów lingwalnych WIN jest fakt, że są praktycznie niezauważalne dla innych osób – nawet przy szerokim uśmiechu. System WIN może być stosowany zarówno u dzieci jak i u pacjentów dorosłych. Czas leczenia aparatem lingwalnym w systemie WIN potrafi być krótszy niż leczenie aparatem klasycznym – dzięki indywidualnemu projektowaniu aparatu oraz precyzyjnej kontroli ustawienia zębów od pierwszego łuku.

Zalety aparatu lingwalnego w systemie WIN:

 • widoczne rezultaty leczenia – niewidoczne zamki !
 • w pełni zindywidualizowany aparat dla każdego pacjenta
 • ulepszona wersja aparatu Incognito – płaski kształt zamków zwiększa komfort noszenia aparatu
 • szerokie zastosowanie – również skomplikowane przypadki
 • przewidywalne oraz stabilne na lata rezultaty leczenia
 • brak ryzyka odwapnienia na przednich powierzchniach zębów
 • w porównaniu do tradycyjnego aparatu w technice lingwalnej w systemie WIN nie stosuje się pierścieni
 • wyższa precyzja leczenia dzięki przyłożeniu siły bliżej centrum oporu zęba
 • wyprodukowany indywidualnie w Niemczech z najwyższą precyzją

Miło mi poinformować, że jestem jednym z 10 certyfikowanych lekarzy w Polsce posiadających w swojej ofercie najnowszą wersję apartów lingwalnych WIN (następcy systemu Incognito). Więcej informacji w języku angielskim oraz aktualną listę lekarzy oferującą powyższe rozwiązanie znajdą Państwo na stronie: www.lingualsystems.co.uk

Jeżeli pragniesz dyskretnego sposobu wyprostowania swoich zębów to aparat lingwalny WIN jest stworzony dla Ciebie.

Zapraszam na konsultację.