ortodonta Szczecinspecjalista ortodonta Katarzyna Brykczyńska-Wcisło

APARAT ORTODONTYCZNY

CENA ORAZ PRZEBIEG LECZENIAPliki do pobrania

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne? Leczenie ortodontyczne można podzielić na kilka etapów.

Etap I – składa się z wizyty konsultacyjnej, na której zostają pobrane materiały do dalszej analizy i przedstawienia planu leczenia. Zostaje przeprowadzony wywiad z pacjentem. Podczas rozmowy z pacjentem ustalany jest główny problem oraz cel leczenia ortodontycznego. Zostają wypisane skierowania do wykonania zdjęć RTG.

Etap II – na wizycie omawiany jest dokładny przebieg oraz szacunkowe koszty całego leczenia ortodontycznego. Ustalany jest wspólny cel leczenia.

Etap III – założenie aparatu ortodontycznego oraz rozpoczęcie aktywnego leczenia. Podczas tego etapu pacjent przychodzi na wizyty aktywacyjne co 4-6 tygodni. Średni czas leczenia aparatem stałym wynosi ok. 24 miesiące. Duży wpływ na ostateczny czas leczenia ma nie tylko zróżnicowanie wady zgryzu ale również sumienność pacjenta. Podczas tego etapu przy niektórych wadach konieczne jest zastosowanie innych dodatkowych aparatów ortodontycznych, bądź dodatkowych elementów aparatów jak np. piny ortodontyczne (miniimplanty ortodontyczne) zdecydowanie przyśpieszające czas leczenia ortodontycznego. Dokładny przebieg i zakres oraz warianty leczenia są zawsze ustalane indywidualnie na podczas II etapu na wizycie z omówieniem planu leczenia. W przypadku aparatów ruchomych zakończenie okresu leczenia następuje pod koniec etapu trzeciego.

Etap IV – ściągnięcie aparatów stałych oraz założenie aparatów retencyjnych. To już niemalże koniec leczenia ortodontycznego. Zaraz po ściągnięciu aparatów stałych konieczne jest założenie aparatów retencyjnych. Zadaniem aparatu retencyjnego jest ustabilizowania efektów leczenia ortodontycznego na długie lata. Po założeniu aparatów retencyjnych wymagane są wizyty kontrolne po 6 miesiącach oraz kolejna po roku. Mając już piękne zdrowe oraz proste zęby warto pomyśleć o specjalistycznym wybielaniu  

Etap I - wizyta konsultacyjna, wywiad, pobranie materiałów do analizy wady zgryzu

Porada ortodontyczna – 100 zł

Na wizycie konsultacyjnej dowiedzą się Państwo o możliwościach leczenia, zostaną pobrane wyciski do modeli diagnostycznych, zostaną wykonana dokumentacja fotograficzna oraz wydane skierowania do wykonania zdjęć diagnostycznych RTG

Pobranie wycisków do modeli diagnostycznych – 50 zł

Na pierwszej wizycie konsultacyjnej w przypadku podjęcia decyzji o przedstawieniu planu leczenia zostaną pobrane wyciski do modeli diagnostycznych

Wykonanie dokumentacji fotograficznej – 0 zł

Na pierwszej wizycie konsultacyjnej w przypadku podjęcia decyzji o przedstawieniu planu leczenia zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna niezbędna do analizy wady zgryzu

Artykulacja stawu skroniowo-żuchwowego - 400 zł

W przypadku stwierdzenia potencjalnych problemów u pacjenta ze stawem skroniowo-żuchowowym wymagane będzie przeprowadzenie dodatkowego badania za pomocą artykulatora oraz łuku twarzowego. Przedstawienie wyników badania następuje na drugiej wizycie razem z omówieniem planu leczenia ortodontycznego.

 

Etap II - omówienie planu oraz przedstawienie kosztów leczenia

Analiza oraz omówienie planu leczenia aparatem ruchomym – 100 zł

Przedstawienie planu leczenia wraz z kosztami. Wybór optymalnego rozwiązania wspólnie z pacjentem. Często w przypadkach aparatów ruchomych udaję się przeprowadzić wszystkie czynności związane z tym etapem już na pierwszej wizycie, a na kolejnej następuje już oddanie aparatu ruchomego

Analiza oraz omówienie planu leczenia aparatem stałym – 200–250 zł

Przedstawienie wyników analizy materiałów diagnostycznych w postaci planu leczenia wraz z kosztami. Wybór optymalnego rozwiązania wspólnie z pacjentem. Szczegółowe wyjaśnienie wszystkich niepewności pacjenta. W przypadku akceptacji zostaje wyznaczony termin na założenie aparatu stałego na zęby

 

Etap III - założenie aparatu ortodontycznego oraz rozpoczęcie aktywnego leczenia ortodontycznego

APARAT RUCHOMY:

Aparat ruchomy – od 400 zł

Na wizycie następuje oddanie aparatu ruchomego wraz ze szczegółowym instruktarzem jego samodzielnej aktywacji (rozkręcania) przez pacjenta. Ostateczna cena aparatu ruchomego zależy od leczonej wady. Dokładną cene pacjent poznaje podczas omówienia planu leczenia. Ceny aparatów ruchomych kształtują się od 400 zł do 1000 zł.

Wizyta kontrolna z aparatem ruchomym (co 4-6 tygodni) – 80 zł

Wizyty kontrolne z aparatem ruchomym odbywają się co 4-6 tygodni. Mają na celu analizę postępu leczenia wady zgryzu oraz aktywowanie dodatkowych elementów podczas leczenia ortodontycznego. Czas leczenia aparatem ruchomym jest bardzo zróżnicowany. Zależy on nie tylko od stopnia nasilenia wady zgryzu ale również od współpracy dziecka i rodzica z ortodontą. Zalecany czas noszenia aparatu ruchomego to 14 godzin na dobę.

APARAT STAŁY:

Aparat stały metalowy (1 łuk) – 1900 zł

Na tej wizycie następuje założenie aparatu stałego na zęby. Aparat stały metalowy jest klasycznym rozwiązaniem. Aparaty metalowe, na których pracuję posiadają najmniejsze zamki dostępne na rynku dzięki czemu nie zasłaniają 1/3 powierzchni szkliwa jak ma to w miejscach tańszych zamienników.  

Aparat stały szafirowy (estetyczny) – 3000 zł

Na tej wizycie następuje założenie aparatu stałego na zęby. Aparat stały szafirowy (estetyczny) jest rozwiązaniem dla osób ceniących sobie większą dyskrecję. Dzięki swojej przezroczystości ciężko nie przyglądając się z bliska dostrzec, że dana osoba nosi aparat ortodontyczny. Aparaty estetyczne, na których pracuję cechują się wysoką jakością i wytrwałością na przebarwienia w porównaniu z tańszymi zamiennikami nie odbarwią się tak szybko od picia kawy, palenia papierosów itp.  

Wizyta kontrolna z aparatem stałym (co 4–6 tygodni) – 150–200 zł

Wizyty aktywacyjne leczenie aparatem stałym odbywają się co 4-6 tygodnie. Mają na celu analizę postępu leczenia wady zgryzu oraz aktywowanie dodatkowych elementów aparatu podczas leczenia ortodontycznego. Średni czas leczenia aparatem stałym trwa ok. 24 miesiące. Ostateczny okres leczenia zależy nie tylko od stopnia nasilenia wady zgryzu ale również od współpracy pacjenta z lekarzem ortodontą. Podczas leczenia ortodontycznego aparatami stałymi należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz unikać twardych, kleistych pokarmów.

Pacjenci często decydują się na wariant mieszany tj. góra aparat estetyczny dół aparat metalowy

 

DODATKOWE ELEMENTY PODCZAS LECZENIA AKTYWNEGO APARATEM STAŁYM:

Maska twarzowa – 500 zł

………..

Headgear – 500 zł

………

Hyrax – 1000 zł

………..

Łuk podniebienny / Łuk językowy – 200 zł

………

Pin ortodontyczny – 400 zł

………..

Forsus – 1000 zł

………

Etap IV - ściągnięcie aparatów stałych oraz założenie aparatów retencyjnych

Zdjęcie aparatu ortodontycznego oraz wykonanie aparatów retencyjnych (1 łuk) – 450 zł

Przed ściągnięciem aparatu konieczne będzie wykonanie końcowych modeli diagnostycznych, dokumentacji fotograficznej oraz zdjęć pantomograficznych oraz cefalometrycznych. Na wizycie zostanie ściągnięty aparat stały, dokładnie usunięty klej po zamkach aparatu ortodontycznego oraz zostaną oddane aparaty retencyjne konieczne do zachowania efektów leczenia ortodontycznego na długie lata.

Wizyta kontrolna po zdjęciu aparatu stałego – 50–100 zł

Wizytę kontrolną w okresie retencji koniecznie trzeba odbyć w okresie 3 miesięcy od dnia założenia aparatów retencyjnych. Kolejna wizyta kontrolna będzie już po upływie roku, a następne także co rok. Przychodzenie na wizyty kontrolne po zdjęciu aparatów stałych jest niezmierne istotne i pozwala na utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego na lata.

DODATKOWE ZALECANE PO ZAKOŃCZONYM LECZENIU ORTODONTYCZNYM:

Wybielanie nakładkowe po leczeniu ortodontycznym – 800 zł

Po całkowicie zakończonym leczeniu ortodontycznym (ortodontyczno-protetycznym), kiedy już Państwa zęby są w prawidłowej pozycji, a Państwa piękny uśmiech stał się rzeczywistością warto jest dodatkowo zadbać o ich barwę, co doda jeszcze lepszego efektu końcowego Państwa zmaganiom o piękny uśmiech. Proponuję zastosować tutaj wybielanie nakładkowe.  W tym celu muszą zostać pobrane wyciski, następnie zostają wykonane szyny oraz dopasowany odpowiedni przez lekarza środek do wybielania. Całą procedurę wybielania wykonują Państwo samodzielnie w domu stosując się do zaleceń lekarza.

Jak Państwo widzą koszty leczenia ortodontycznego rozłożone są w czasie i płatne są każdorazowo po wizycie. Zatem nie trzeba się obawiać o jednorazową płatność za całe leczenie ortodontyczne. Dany koszt wizyty uzależniony jest od zakresu wykonanych czynności. Niewątpliwie najbardziej kosztowny jest moment zakładania aparatu ortodontycznego na zęby. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w finansowaniu poszczególnych etapów leczenia, bądź całego leczenia ortodontycznego proszę o szukanie szczegółowych informacji na temat systemu finansowania i płatności ratalnych MediRaty bezpośrednio w gabinecie.