ortodonta Szczecinspecjalista ortodonta Katarzyna Brykczyńska-Wcisło

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparaty ortodontyczne ruchome stosujemy u dzieci w kilku określonych przypadkach. Po pierwsze gdy mamy do czynienia ze zwężeniem łuku zębowego. Obserwujemy wtedy brak dostatecznej ilości miejsca dla zębów (stłoczenie). Poza rozbudową bazy kostnej ruchome aparaty stosujemy kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami typu tyłozgryz (cofnięty dolny łuk) lub przodozgryz (nadmiernie wysunięty dolny luk zębowy).

Ruchome aparaty ortodontyczne są indywidualnie projektowane przez lekarza i wykonywane na modelach szczęk pacjenta w laboratorium technicznym. W zależności od wady zgryzu do podstawowego aparatu można dodawać dodatkowe elementy.

Obecnie wszystkie aparaty posiadają klamry retencyjne, ułatwiające utrzymanie aparatu na zębach.

Ponadto w zależności od indywidualnych upodobań pacjenta aparaty mogą być w różnych kolorach oraz posiadać obrazki z bohaterami najpopularniejszych dziecięcych kreskówek.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną wszystkie planowe wizyty zostają odwołane do czasu zakończenia kwarantanny. Jeżeli dzięki temu przyczynimy się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa to jest to jedyne słuszne wyjście. Ryzyko transmisji w gabinecie stomatologicznym ze względu na unoszący się aerozol jest zbyt duże, by ktokolwiek mógł się z tym mierzyć. Bardzo proszę o wyrozumiałość, jak tylko sytuacja się uspokoi będę nadrabiać zaległości. W razie jakichkolwiek pilnych problemów z aparatem proszę o kontakt przez Facebook / Messenger. Aktualną informację na temat terminu wznowienia wizyt znajdą Państwo na moim profilu Facebook (tutaj), zachęcam do polubienia i śledzenia.

Wszystkich pacjentów proszę o poważne potraktowanie zagrożenia. Młodzież namawiam do czytania, grania na konsoli, nadrabiania zaległości w szkole. Niech planszówki pójdą w ruch! Studentów proszę o to samo, jeżeli macie jakieś pytania z zakresu ortodoncji chętnie odpowiem.

Wierzcie mi ja już też nie mogę się doczekać kiedy ponownie otworzę drzwi gabinetu, a naszym jedynym problemem będzie wybór koloru ligatur na następny miesiąc.
Pozdrawiam Was wszystkich i do zobaczenia wkrótce!

Wasza ortodontka Kasia Brykczyńska-Wcisło