ortodonta Szczecinspecjalista ortodonta Katarzyna Brykczyńska-Wcisło

Jak wybrać dobrego ortodontę?

To pytanie nasuwa się praktycznie każdemu kto myśli o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuję w swoich usługach także leczenie ortodontyczne. Zatem jak wybrać ten jedyny, w którym zdecydujemy się na leczenie. Oto trzy fundamentalne zasady:

Zasada nr 1 – lecz się u specjalistów ortodontów

Ortodoncja jest jedną ze specjalizacji stomatologicznych objętych obecnie 3-letnim (wcześniej 4-letnim) programem nauczania w placówkach akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Stomatolog po zakończeniu studiów podchodzi do państwowego egzaminu, który jest konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu. Na podstawie punktów w nim uzyskanych może dodatkowo starać się o przyjęcie na daną specjalizację np. ortodoncję. Podczas jej trwania dokładnie poznaje specyfikę tej gałęzi stomatologii, uczy się poprawnie diagnozować i leczyć. Odbywa staże cząstkowe oraz kursy specjalizacyjne w różnych oddziałach klinicznych na terenie kraju. Tytuł specjalisty uzyskuje się po zdaniu 2-etapowego Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Specjalista ortodonta nie zajmuje się leczeniem ogólnym zębów, tę część pozostawia swoim lepiej wyspecjalizowanym w tej dziedzinie kolegom.

Pamiętaj, że skuteczne leczenie ortodontyczne, to leczenie zapewniające:

  • Zdrowie i sprawność całego układu żucia
  • Długoterminową stabilność leczenia
  • Estetykę

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dany lekarz jest specjalistą ortodontą możesz to w łatwy sposób zrobić na jednej z poniższych stron:
Polskie Towarzystwo Ortodontyczne (PTO)
Rejestr Naczelnej Izby Lekarskiej

Zasada nr 2 – proste zęby to nie wszystko

Ciągle główny nacisk w kształceniu stomatologów oraz specjalistów ortodontów stawiany jest na wyrównaniu zębów. W niewystarczającym stopniu program kształcenia obejmuje naukę o relacji funkcjonalnej między zębami, mięśniami oraz stawami skroniowo-żuchwowymi.

Taką wiedzę można nabyć kształcąc się dalej na specjalistycznych kursach podyplomowych typu Masters, np. dwuletnim kursie FACE Functional And Cosmetic Excellence. Lekarze, którzy ukończyli kurs FACE nauczeni są w jaki sposób zaplanować i prowadzić leczenie ortodontyczne, tak aby już w chwili rozpoczęcia leczenia wiadomo było jaki będzie jego rezultat.

Odlew żuchwy
Musimy pamiętać, że podstawą leczenia ortodontycznego jest obszerna diagnostyka w celu opracowania najkorzystniejszego dla pacjenta planu leczenia. Diagnostyka ta obejmuje analizę modeli diagnostycznych (gipsowych albo cyfrowych), zdjęć RTG (telerentgenogramu i pantomograficznych), analizę rysów twarzy pacjenta, badanie stawów skroniowo-żuchwowych, rejestrację za pomocą łuku twarzowego. Lekarz opracowując plan leczenia musi również skupić się na problemie pacjenta, z którym zgłosił się do ortodonty. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta konsultacyjna, na której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad.

Zasada nr 3 – zaufanie

Nie mniej ważne dla pozytywnego przebiegu leczenia ortodontycznego jest pełne zaufanie pacjenta do lekarza prowadzącego. Sukces leczenia to wypadkowa zaangażowania pacjenta oraz umiejętności lekarza. Jeżeli nie jesteś w 100% pewny rozpoczęcia leczenia warto wybrać się na konsultację do innego ortodonty. Pamiętaj jednak, że leczenie ortodontyczne wiążę się czasami z pewnymi wyrzeczeniami, ale nagrodą jest piękny, zdrowy uśmiech na lata.

Nie pozwól na sobie eksperymentować – wybierz świadomie swojego ortodontę.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną wszystkie planowe wizyty zostają odwołane do czasu zakończenia kwarantanny. Jeżeli dzięki temu przyczynimy się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa to jest to jedyne słuszne wyjście. Ryzyko transmisji w gabinecie stomatologicznym ze względu na unoszący się aerozol jest zbyt duże, by ktokolwiek mógł się z tym mierzyć. Bardzo proszę o wyrozumiałość, jak tylko sytuacja się uspokoi będę nadrabiać zaległości. W razie jakichkolwiek pilnych problemów z aparatem proszę o kontakt przez Facebook / Messenger. Aktualną informację na temat terminu wznowienia wizyt znajdą Państwo na moim profilu Facebook (tutaj), zachęcam do polubienia i śledzenia.

Wszystkich pacjentów proszę o poważne potraktowanie zagrożenia. Młodzież namawiam do czytania, grania na konsoli, nadrabiania zaległości w szkole. Niech planszówki pójdą w ruch! Studentów proszę o to samo, jeżeli macie jakieś pytania z zakresu ortodoncji chętnie odpowiem.

Wierzcie mi ja już też nie mogę się doczekać kiedy ponownie otworzę drzwi gabinetu, a naszym jedynym problemem będzie wybór koloru ligatur na następny miesiąc.
Pozdrawiam Was wszystkich i do zobaczenia wkrótce!

Wasza ortodontka Kasia Brykczyńska-Wcisło